Jedním z důležitých parametrů vody v bazénu je i její teplota. Samozřejmě není tím nejdůležitějším ukazatelem, avšak značně ovlivňuje celkovou pohodu i zážitek z koupání. Není tedy divu, že ji předem chceme ověřit. Koneckonců, do opravdu ledové vody e nikomu z nás příliš nechce. Nejpoužívanější metodou je samozřejmě ta, kdy namočíme špičku nohy. Ta však může být zavádějící, neboť pokud je horký den a my jsme doslova rozpálení, bude nám voda připadat studenější, než tomu ve skutečnosti je.
Proto se doporučuj používat některý z teploměrů, určených přímo na měření teploty v bazénu. Tím nejprodávanějším a nejpoužívanějším je pak teploměr plovoucí https://www.chlorito.cz/teplomer-plovouci-sestihranny-443. Ten je konstruován tak, aby se nepotopil, nýbrž se vznášel na hladině.
Výhodou zde samozřejmě je to, že můžeme snadno přečíst, kolik stupňů voda skutečně má. Avšak je nutné vzít v potaz také jeho přesnost. A zde můžeme narazit. Není totiž žádným tajemstvím, že voda u hladiny je teplejší než u dna. Dává to i smysl, koneckonců je daleko víc prohřívaná Sluncem. To ovšem znamená, že plovoucí teploměr nám ukáže vyšší teplotu, než tomu ve skutečnosti je. Samozřejmě rozdíl nebude nijak velký, maximálně pár stupňů, avšak i ty můžeme pocítit.
Nabízí se tedy otázka, zda je možné s ním měřit s větší přesností. Odpovědí je, že to možné skutečně je. Ovšem nikoliv jednoduché. Je potřeba, aby se bazén těsně před měřením nebo i v jeho průběhu opravdu dobře promíchal a teplota se tak homogenizovala po celém objemu. Toho samozřejmě nelze tak snadno dosáhnout, alespoň na první pohled. Jistě, promíchává se během plavání, avšak to už je poněkud pozdě. Jak ji tedy promíchat ještě předtím? Pomoci nám může filtrační zařízení. Většina z nich pracuje na tom principu, že nasává vodu, prožene ji před filtr a opět vypustí. Tím samozřejmě dochází k promíchávání. Pokud je tedy čerpadlo dostatečně výkonné, může nám v tomto pomoci. V každém případě je však dobré mít tyto skutečnosti na paměti, když měříme tímto způsobem. Nebudeme tak zklamání.